Menu

Pamiętnik wywrotowca

Nic mnie nie zdziwi - ale nadal wiele może wkurzyć

PIERONKOWI BUZI DODA DA

wesoly_terrorysta
Czasem nagromadzenie absurdów przekracza wszelkie dopuszczalne normy...

Od czego zacząć w ten piękny, zimowy wieczór, gdy siadam do pisania? W zasadzie nie planowałem dziś publikowania żadnej notki (a już z pewnością nie miałem w planach pisania czegokolwiek na tego bloga), ale czasem człowiek musi - inaczej się udusi. Tak więc najlepiej chyba będzie, jeśli napisze o wszystkim po kolei.

Rano serwisy (niekoniecznie wszystkie - wybrane) zaatakowała wiadomość o wywiadzie, jakiego biskup Pieronek udzielił katolickiemu portalowi Pontifex Roma. W rzeczonym wywiadzie biskup, przekonujący cały świat, że Polacy są dalecy od antysemityzmu, chlapnął coś, że Szoah jest żydowskim wymysłem. I że cała ta zagłada jest zawłaszczana przez żydowskich polityków. A przecież podczas Zagłady ginęli nie tylko Żydzi.

O matko polko, co to się dzieje, wielkie nieba!? Biskup Pieronek winien być zaliczony w poczet kłamców oświęcimskich? Neguje Zagładę! Coś tu nie jest w porządku. Pod sąd z nim! Pod ścianę! Pod róże (kształcą)!

I gdy wydawało się, że lada moment do drzwi kurii zapuka policja, aby przesłuchać księdza biskupa w sprawie kradzieży napisu "Arbeit macht frei", sam biskup zaczął wydawać sprostowania. Że jemu nie o to chodziło, że nigdy nie negował tego, co się wydarzyło, że chodziło mu tylko o sam termin i o jego polityczne wykorzystanie. A nawet zaczął - mówiąc kolokwialnie - w brzydki sposób zwalać winę na dziennikarza, który mógł dopowiedzieć sobie to i owo (wraży polonofob). Z kolei wydawca portalu wystawił Pieronkowi cenzurkę, w której potwierdza, że ksiądz biskup antysemita nigdy nie był, nie jest i być nie zamierza, a cała afera wynikać może z niewielkiej biegłości księdza biskupa w posługiwaniu się językiem włoskim. Sugerowano też, że zawinili polscy tłumacze, nieumiejętnie oddający lotność myśli Pieronka, wyrażonych w "nuestra lingua italiana" (nie znam włoskiego, można mnie poprawić bez konsekwencji).

Cóż mogę powiedzieć? Biskup Pieronek rzekł prawdę - w czasie II WŚ ginęli różni ludzie, bez względu na wyznanie, rasę, pochodzenie czy orientację seksualną. Zawłaszczanie tej tragedii przez jedną z grup - choćby i najliczebniejszą - jest niedopuszczalne. A osobna kwestią jest niesamowite przewrażliwienie niektórych Żydów na punkcie węszenia antysemityzmu. Rozumiem politykę dmuchania na zimne, wynikającą z historycznych uprzedzeń, ale bez przesady...

Skoro Pieronek nie skłamał, to w czym problem? Bo - nie po raz pierwszy - zrobił to z gracją spadającej cegły. Dokładnie dwa lata temu (a jeszcze dokładniej to dwa lata i trzy tygodnie) zarzuciłem biskupowi Pieronkowi chamstwo w stosunku do kobiety - notabene chamstwo, o którym nie słyszałem, aby je odwołał. Widzę, że biskup, profesor i rektor nie są tytułami, które zobowiązywałyby do rozważnego zachowania w kontaktach z mediami. Dwa lata spokoju i znowu z siwej głowy zaczęły wystawać rożki, a pod sutanną słychać stukot kopytek. Nieładnie, proszę księdza, nieładnie. Księdzu biskupowi przesyłam dobrą radę:

Ale ta notka ma jeszcze jedną bohaterkę. Dodę. Otóż dziś z jakiejś zajawki w TVN dowiedziałem się, że gościem redaktorów Sekielskiego i Morozowskiego w programie "Teraz my" będzie właśnie znana wokalistka Dorotka. Powód? Ponad dwa lata temu, po zwycięstwie PO w wyborach, Doda pojawiła się w tym programie i dała siarczystego buziaka Donaldu Tusku. A potem mu zaśpiewała. Co znakomicie wpisało się w politykę miłości nowego premiera. Niedawno zaś Doda pojawiła się na jakimś balu "warszawki", razem z Lechem Kaczyńskim, który z kolei był razem z małżonką. I - nie zgadniecie - Dorotka również go serdecznie wycałowała! Najwyraźniej spece od PR ze strony PiS postanowili zagrać tą samą kartą... Na tę okoliczność panowie dziennikarze chcą przepytać Dodę - co myśli o polityce.

A kogo to do jasnej cholery obchodzi!? [copyright na ten tekst posiada moja Najmilejsza, która uparła się, aby zaznaczyć, że właśnie tak skomentowała zajawkę TVN, tylko że bez przekleństw]

Programu nie oglądam, bo z TV się  wyleczyłem (alleluja i do przodu), a fanem Dody też nie jestem, bo liceum mam dawno za sobą. Zastanawiam się tylko, czy to faktycznie jest aż taka posucha, aby do publicystycznego programu zapraszać celebrytkę? Co to ma być - nowa Janina Paradowska? Czy wyeksportowanego Migalskiego zastąpi teraz Stachursky, a - powiedzmy - Witka Orłowskiego ten gościu, co "ma anioła głos"? To już nie mogli zaprosić kogoś stałego, bo ja wiem - wyciągnąć jakiegoś Olewnika czy kogoś? Wiem, wiem, jeszcze go nie wykopali i nie wskrzesili (hasło "Olewnik nadal nie żyje" w stosunku do wiadomej komisji śledczej już nie jest takie zabawne), ale może mają chociaż jakieś medium od wywoływania duchów?

No, chyba że Olewnik jednak nie jest pochowany w tym grobie. Serio - od momentu ogłoszenia ekshumacji mam olbrzymią nadzieję, że gdzieś na leżaku pod palmą, na słonecznych Bermudach, pewien człowiek śmieje się w kułak.

Czy widzę jakieś rozwiązanie problemu biskupa? A spójrzcie sobie na tytuł tej notki - to by pomogło na wszystko. A jeśli dodamy do tego bezbożny związek Dody z wokalistą "Behemota" oraz jej wypowiedzi na temat Biblii, to Pieronek może zarobić etykietkę "spoko gościa". A co zrobić z Dodą w "Teraz my"? A to już jest problem TVN - mogli być fajną, ambitną telewizją z prawdziwą misją, ale przy takim postępowaniu to wolę Vivę.

Przypomniało mi się właśnie, że jeden z redaktorów z "Teraz my" jest jurorem w konkursie "Blog roku", w mojej kategorii. Oj, trudno - i tak nie miałem szans (chyba coś słabo SMS-y szły, a był czas, że byłem na 35 miejscu).

I jeszcze dwa drobiazgi. Po pierwsze - znalazłem dziś fajna wypowiedź (wprawdzie w "rzepie" i z odwołaniem do Salonu24) na temat dobroczynności w stylu Owsiaka. Nie jest to tekst tak mocny jak wyszukiwanie cech kultu w WOŚP, ale trafia w sedno z tym, co chciałem powiedzieć kilka notek temu - w każdym razie w pewnych momentach. Jak to dobrze, że są na świecie ludzie, którzy potrafią napisać to, co ja myślę. Musze potrenować.

Ale nie pozbędę się nadziei na to, że to paskudne spolaryzowanie Polaków, jakie zafundowali nam PO i PiS (jedna linia podziału) oraz Rydzyk z Owsiakiem (druga linia podziału), kiedyś zniknie. I wszyscy będziemy sumiennie przekazywać środki do Torunia na cele kultu religijnego.

A po drugie - pewnie nie zaglądacie do moich linków po lewej? A do sekcji "Odradzam" dołączyły dwa kolejne blogi. Po pierwsze blog Wojciecha Orlińskiego - za wkurzające mnie podkreślanie własnych (lewicowych) przekonań. Oraz obsesyjne czytanie blogów na Salonie24 i ich złośliwe komentowanie. Ja z tego wyrosłem, więc patrzę na WO z wyższością. Drugim blogiem jest znany być może niektórym "Głos Rydzyka" - powody podobne. Obsesja na punkcie wiadomej osoby i dzieł z nią związanych jest chyba nienazwaną jednostką chorobową. Do tego brak moderacji wulgarnych komentarzy i atmosfera wesołego bastionu na modłę "Szkła kontaktowego" - czyli "Rozmowy niedokończone" w wersji dla wykształciuchów. Nuda.

I to tyle. Właśnie zauważyłem, że jest po północy (wszystkie "dzisiaj" w powyższym tekście zamieńcie sobie na "wczoraj") i pora spać.

Cześć.

Komentarze (31)

Dodaj komentarz
 • Gość: [slawkas] *.abnqu2.dynamic.dsl.tele.dk

  W gruncie rzeczy Pieronek ma rację co do tego, że zagłada została zawłaszczona przez żydowskich polityków. Temat stał się nośny (trendi) w latach 60-70-tych. Dawno, dlatego nasze pokolenia już nie zawsze to kojarzą. Ale ja pamiętam jeszcze czasy z podstawówki, kiedy ofiary obozów zagłady wyrażało się w ludziach ogółem, a nie w żydach. Obecne pomijanie i lekceważenie innych ofiar jest natarczywe i budzi sprzeciw, tym bardziej jeśli zdać sobie sprawę, że w czasie wojny i bezpośrednio po niej, w pojęciu prawnym wszyscy ci ludzie walczyli i ginęli jako obywatele swoich państw. Dopiero potem zaczęto ofiary kategoryzować na żydowskie i inne, i bynajmniej nie zrobili tego naziści. No ale obecnie jest taki trend, że oficjalnie obowiązuje żydowski punkt widzenia historii, a inne poglądy są traktowane jako alternatywne lub nawet ekstrawaganckie. Obecnie - oznacza tyle, że to się zmieni w przyszłości.
  Tak jak zmienia się orientacja polityczna Doroty R. (nawiasem mówiąc, kto chce jej dokuczyć, niech używa jej imienia, czego oan nie cierpi). Ciekawe, że w tej sprawie więcej uwagi pochłania rozważanie ruchów jeszcze panny Doroty, niż postawa głównych krajowych polityków. Jak to mówią w brydżu, as bierze raz, dama bierze sama.

 • szpiegowsky

  to, że biskup nie ma talentu do przemawiania publicznie, wiadomo nie od dziś.
  moim zdaniem mógł co najwyżej spróbować dopowiedzieć całą myśl
  - jakieś takie potem zwalanie na innych wygląda jeszcze gorzej.

  cóz, intencjonalnie z biskupem się zgadzam- bo zwyczajnie w oświęcimiu ginęli nie tylko żydzi, ale także i inne narodowości i wyznania.
  a tak panuje sobie taki mit powszechny-m i jak np. mówię, że mój dziadek był więźniem oświęcimia, to od razu się wszystkim zapala światełko: jude, jude.
  a tu taki zonk, że mój dziadek nie był wyznania mojżeszowego ani trochę.
  ( a nawet gdyby był, w żaden sposób by mi to nie przeszkadzało, ja swego czasu chodziłam przecież awet na hebrajski do gminy żydowskiej).

  myślę, że czasami mnie trafia taka poprawność polityczna.
  choćby z tym szoah.
  bo tylko (niestety) żydom przeszkadzał krzyż w oświęcimiu, i tylko oni bili pianę, że jak to za bramą obozu może być klasztor z siostrami zakonnymi. i to katolickimi.
  że ten cień krzyża ujmuje tragedii i powagi ich szoah.

  a moim zdaniem takie zachowanie BARDZIEJ odejmuje powagi tragedii tych polaków, którzy zginęli w oświęcimiu za to, że pomagali żydom w czasie wojny.

 • szpiegowsky

  dody nie skomentuję.

  a tutaj link: wyborcza.pl/1,75478,7489745,Polacy_patrza_na_Auschwitz.html

 • wesoly_terrorysta

  Dopiero zauważyłem błąd w tekście - moje linki są chyba po lewej, a nie po prawej. No i są widoczne na głównej stronie, a nie w notkach:)

  @Slawkas: widzę, że jesteś obeznany w kwestii Dody: co lubi, czego nie lubi. Przyznaj się - jesteś jej idolem:)
  Zastanawiam się, czy da się jeszcze odkręcić ten trend i znowu będziemy mogli mówić o ofiarach ogółem, ewentualnie według obywatelstwa. Bo trochę to wygląda tak, że bycie Żydem ciągnie się za tamtymi Polakami jak określenie "były naczelny Trybuny" za Rolickim. Co ciekawe - gdybym to ja zastanawiał się głośno, jaki odsetek obywateli jest z pochodzenia czy wyznania Żydami, to byłbym uznany za antysemitę. Paranoja.

  @Szpiegowsky: niech Cię nie trafia, politporawność to zmora naszych czasów, której nie można porównać z niczym w przeszłości - dlatego możemy jedynie mieć nadzieję, ze pewnego dnia odejdzie precz. I nie bądź taka pewna swojego dziadka - Prawdziwi Polacy potrafiliby w każdym znaleźć sporą domieszkę krwi żydowskiej, nawet u Gargamela albo Nelsona Mandeli. A Twoje chodzenie do gminy na hebrajski tylko by potwierdziło ich przypuszczenia:)
  Mówisz takie zachowanie Żydów umniejsza tragedię Polaków, którzy ginęli za pomoc? Ja uważam, że to psuje obraz wszystkich, którzy ucierpieli w ostatniej wojnie. Już nawet nie jest ważne, kto zaczął, kto skończył, ani nawet kto prześladował - najważniejsze, że Żydzi ginęli. Ale zapamiętamy to sobie i następnym razem im nie pomożemy, o!
  Może to i trudna materia do dyskusji, ale wierzę, że jest tu możliwe porozumienie i jakaś rozsądna opinia. Tylko niekoniecznie z ust Pieronka.

 • wesoly_terrorysta

  @Szpiegowsky: podany link pokazuje dokładnie to, o czym my tu mówimy. Z jednej strony dobrze (jak mówi komentująca pani doktor), ale z drugiej strony dochodzi powoli do przegięcia w drugą stronę. Oby nie doszło do niego zupełnie.
  Ej, skomentuj Dodę...:)

 • Gość: [slawkas] *.abnqu2.dynamic.dsl.tele.dk

  Tak już mam, że zapamiętuję masę drobiazgów widzianych w przelocie, a potem już to samo mi się układa w charakterystyki jakbym zbierał infoł specjalnie. Wiem dużo różnych ludziach, ale czy jestem ich idolem, to Ci nie powiem :P

 • wesoly_terrorysta

  W tekście zamieściłem mały "edit", we fragmencie dotyczącym Dody - bo moja Najmilejsza domagała się uznania praw autorskich. Jeszcze tylko tego mi brakuje, aby mnie za piractwo moja Najmilejsza ukarała...:)

 • wesoly_terrorysta

  Zabawne - Blox nie pozwalał mi na dodanie komentarza do mojego bloga. To chyba te problemy, o których ostatnio wspominała Beata.

  @Slawkas: praktyczna umiejętność - mógłbyś pracować dla jakichś literek. Agent Tomek niech się schowa:)

 • szpiegowsky

  @wesoły: a szczerze mówiąc, w większości przypadków nawet nie chce mi się prostować kwestii mojego dziadka i jego pobytu w obozie vs. jego pochodzenie.
  jemu to w żaden sposób nigdy nie przeszkadzało, i też nigdy tego na siłę nie prostował i nie wyjaśniał.

  baj de łej: chodząc na hebrajski, biorąc udział w części świąt, zaznajomiłam się z wieloma osobami, ba, nawet miałam przyszywanego dziadka- pana jakuba :-)

  kilka postów wcześniej było tutaj o problemach teologicznych, zapewniam was, że żydzi też miewają wydumane niekiedy p[roblemy, które roztrząsają nieustannie :-)

  @wesołY: bardzo muszę dodę komentować?
  na nią mi szkoda siły i inwencji.. ;-)

 • wesoly_terrorysta

  @Szpiegowsky: nie musisz, spokojnie:)

 • Gość: [Beata] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  hm...nie od dzisiaj, wróble ćwierkaja, że Żydzi w naszym kraju kochani nie są...Niestety rodzina Jezusa takiego pochodzenia jest i trzeba to jakoś ścierpieć...
  Biskup powiedział to co powiedział i nawet jak sie teraz tłumaczy to smród zostanie, ale jemu ten smród nie przeszkadza...
  a mnie jakoś specjalnie ta wypowiedź nie zaskoczyła i nie zdenerwowała, po prostu była...

  Doda fajna laska jest, ma niezły głos i ładne nogi:) laska, no:)

 • wesoly_terrorysta

  @Beata: laska - OK. Ale żeby zaraz politykę komentować?;)
  Matka Boska nie jest Żydówką - dyć ona rodem z Częstochowy! Albo i Lichenia...

 • szpiegowsky

  ;-) wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Pocalunek-Dody-nie-pomogl-Lechowi-Kaczynskiemu,wid,11896026,wiadomosc.html

 • wesoly_terrorysta

  Ooo, this makes sad president...

 • szpiegowsky

  this made president feel sad ;-)
  jeśli chcemy być poprawni (politycznie ;-)

 • wesoly_terrorysta

  Się czepiasz:) Wiem, jak powinno być poprawnie, ale to taka licencia poetica.

 • szpiegowsky

  nie no!
  nie mów, że teraz czepiać mi się już nie wolno! ;-)

 • Gość: [Beata] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  a ja nie wiem jak powinno byc poprawnie i prosze o tłumaczenie!
  translator google mnie denerwuje

  a czemu to Doda, fajna laska nie może komentowac polityki? demokracja jest, hi,hi,hi, hi:)

 • wesoly_terrorysta

  Fakt, demokracja. Zapomniałem...

 • Gość: [Beata] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  akurat! :)

 • szpiegowsky

  @beata akurat moja wersja jest poprawna ;-)
  politycznie, stylistycznie i językowo ;-)

 • wesoly_terrorysta

  No OK, może i to jest prawidłowa wersja (nigdy nie twierdziłem inaczej). Ale to mój blog:)

  @Beata: każdemu zdarza się zapomnieć, jak się rozmarzy...

 • szpiegowsky

  @wesoły:
  czyli to oznacza, że u siebie na blogu to ty jesteś ten równiejszy gość? ;-)

 • wesoly_terrorysta

  Nie. Ja jestem ten najrówniejszy.

 • Gość: [Beata] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  kurna, kłócą sie i nikt nie odpowiedział na prośbę starszej pani!

 • wesoly_terrorysta

  @Beata: Szpiegowsky odpowiedziała. Jej wersja jest poprawna. A moja jest moja i dlatego ma rację bytu na MOIM blogu:)

 • Gość: [Beata] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  jasne, Tys tu Pan i Władca...
  a może zrobimy jakis przewrót?

 • wesoly_terrorysta

  Co, tacy z Was wywrotowcy?;) Ta funkcja, moja droga, jest już zajęta...

 • szpiegowsky

  @wesoły jeszcze trochę i odbierzemy ci prawa własności przez zasiedzenie ;-)

 • wesoly_terrorysta

  @Szpiegowsky: jak to mówią - nie strasz, nie strasz, bo się...
  Odbierzecie i kto Wam tu będzie takie błyskotliwe posty pisał, hę?

 • szpiegowsky

  ogłosimy z beatą casting!

Dodaj komentarz

© Pamiętnik wywrotowca
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci